Watch The FIFA 2018 World Cup On The Go

Watch The FIFA 2018 World Cup On The Go

The busy type ? always  want to watch the matches but just couldn’t get home on time . We got you covered and we decided to make it easier for you to watch on the GO! sounds interesting, its that and much more .

GET EXPRESS VPN

See all World Cup stream options below!

[Recommended] Watch the 2018 World Cup on BBC or ITV (Free)

  1. Get ExpressVPN
  2. Connect to a UK server location. If you need help on choosing a location, contact Support
  3. Go to https://tvplayer.com/ to access the BBC and ITV channels (no registration or payment required)
  4. Watch the stream!

[Recommended] Watch the 2018 World Cup free on The World Game (Free)

Looking for another free option? The World Game website and the official World Cup app will show all Socceroos matches, the opening match, a daily “game of the day,” two quarter-finals, one semi-final, and the final.

To watch:

  1. Get ExpressVPN
  2. Connect to an Australian ExpressVPN server
  3. Go to https://theworldgame.sbs.com.au/article/2017/11/15/how-watch-2018-fifa-world-cup-live
  4. Enjoy the games!

Full World Cup 2018 schedule: Which games will be on BBC and which on ITV?

Want to know what time the World Cup games kick off? Not sure which channel is showing which matches?

Here’s the full list of World Cup games and broadcast times in GMT+1.

Group stage

June 14: Russia 5-0 Saudi Arabia (Luzhniki Stadium, Moscow, Group A),  4 PM –  ITV1
June 15: Egypt 0-1 Uruguay (Central Stadium, Yekaterinburg, Group A), 1 PM – BBC One
June 15: Morocco 0-1 Iran (Krestovsky Stadium, Saint Petersburg, Group B),  4 PM –  ITV1
June 15: Portugal 3-3 Spain (Fisht Olympic Stadium, Sochi, Group B), 7 PM – BBC One
June 16: France 2-1 Australia (Kazan Arena, Kazan, Group C), 11 AM – BBC One
June 16: Argentina 1-1 Iceland (Otkrytie Arena, Moscow, Group D), 2 PM – ITV1
June 16: Peru 0-1 Denmark (Mordovia Arena, Saransk, Group C), 5 PM – BBC One
June 16: Croatia 2-0 Nigeria (Kaliningrad Stadium, Kaliningrad, Group D), 8 PM – ITV1
June 17: Costa Rica 0-1 Serbia (Samara Arena, Samara, Group E), 1 PM – ITV1
June 17: Germany 0-1 Mexico (Luzhniki Stadium, Moscow, Group F), 4 PM – BBC One
June 17: Brazil 1-1 Switzerland (Rostov Arena, Rostov-on-Don, Group E), 7 PM – ITV1
June 18: Sweden 1-0 South Korea (Nizhny Novgorod Stadium, Nizhny Novgorod, Group F), 1 PM – ITV1
June 18: Belgium 3-0 Panama (Fisht Olympic Stadium, Sochi, Group G), 4 PM – BBC One
June 18: Tunisia 1-2 England (Volgograd Arena, Volgograd, Group G), 7 PM  BBC One
June 19: Poland 1-2 Senegal (Otkrytie Arena, Moscow, Group H), 4 PM – ITV1
June 19: Colombia 1-2 Japan (Mordovia Arena, Saransk, Group H), 1 PM – BBC One
June 19: Russia 3-1 Egypt (Krestovsky Stadium, Saint Petersburg, Group A), 7 PM – BBC One
June 20: Portugal 1-0 Morocco (Luzhniki Stadium, Moscow, Group B), 1 PM – BBC One
June 20: Uruguay 1-0 Saudi Arabia (Rostov Arena, Rostov-on-Don, Group A), 4 PM – BBC One
June 20: Iran 0-1 Spain (Kazan Arena, Kazan, Group B), 7 PM – ITV1
June 21: France 1-0 Peru (Central Stadium, Yekaterinburg, Group C), 4 PM – ITV1
June 21: Denmark 1-1 Australia (Samara Arena, Samara, Group C), 1 PM – ITV1
June 21: Argentina 0-3 Croatia (Nizhny Novgorod Stadium, Nizhny Novgorod, Group D), 7 PM – BBC One
June 22: Brazil 2-0 Costa Rica (Krestovsky Stadium, Saint Petersburg, Group E), 1 PM – ITV1
June 22: Nigeria 2-0 Iceland (Volgograd Arena, Volgograd, Group D), 4 PM – BBC One
June 22: Serbia 1-2 Switzerland (Kaliningrad Stadium, Kaliningrad, Group E), 7 PM – BBC One
June 23: Belgium 5-2 Tunisia (Otkrytie Arena, Moscow, Group G), 1 PM – BBC One
June 23: Germany 2-1 Sweden (Fisht Olympic Stadium, Sochi, Group F), 7 PM  – ITV1
June 23: South Korea 1-2 Mexico (Rostov Arena, Rostov-on-Don, Group F), 4 PM – ITV1
June 24: England 6-1 Panama (Nizhny Novgorod Stadium, Nizhny Novgorod, Group G), 1 PM – BBC One
June 24: Japan 2-2 Senegal (Central Stadium, Yekaterinburg, Group H), 4 PM – BBC One
June 24: Poland 0-3 Colombia (Kazan Arena, Kazan, Group H), 7 PM – ITV1
June 25: Saudi Arabia v Egypt (Volgograd Arena, Volgograd, Group A), 3 PM – ITV4
June 25: Uruguay v Russia (Samara Arena, Samara, Group A), 3 PM – ITV1
June 25: Iran v Portugal (Mordovia Arena, Saransk, Group B), 7 PM – BBC One
June 25: Spain v Morocco (Kaliningrad Stadium, Kaliningrad, Group B), 7 PM – BBC One
June 26: Australia v Peru (Fisht Olympic Stadium, Sochi, Group C), 3 PM – ITV4
June 26: Denmark v France (Luzhniki Stadium, Moscow, Group C), 3 PM – ITV1
June 26: Iceland v Croatia (Rostov Arena, Rostov-on-Don, Group D), 7 PM – BBC Two
June 26: Nigeria v Argentina (Krestovsky Stadium, Saint Petersburg, Group D), 7 PM – BBC One
June 27: South Korea v Germany (Kazan Arena, Kazan, Group F), 3 PM – BBC One
June 27: Mexico v Sweden (Central Stadium, Yekaterinburg, Group F), 3 PM – BBC Two
June 27: Serbia v Brazil (Otkrytie Arena, Moscow, Group E), 7 PM – ITV1
June 27: Switzerland v Costa Rica (Nizhny Novgorod Stadium, Nizhny Novgorod, Group E), 7 PM – ITV4
June 28: Japan v Poland (Volgograd Arena, Volgograd, Group H), 3 PM – BBC One
June 28: Senegal v Colombia (Samara Arena, Samara, Group H), 3 PM – BBC Two
June 28: England v Belgium (Kaliningrad Stadium, Kaliningrad, Group G), 7 PM – ITV1
June 28: Panama v Tunisia (Mordovia Arena, Saransk, Group G), 7 PM – ITV4

Round of 16

June 30: Winner Group C v Runner-up Group D (Kazan Arena, Kazan), 3 PM – ITV1
June 30: A1 v B2 (Fisht Olympic Stadium, Sochi), 7 PM – ITV1
July 1: B1 v A2 (Luzhniki Stadium, Moscow), 3 PM – BBC One
July 1: D1 v C2 (Nizhny Novgorod Stadium, Nizhny Novgorod), 7 PM – ITV1
July 2: E1 v F2 (Samara Arena, Samara), 3 PM – BBC One
July 2: G1 v H2 (Rostov Arena, Rostov-on-Don), 7 PM – BBC One
July 3: F1 v E2 (Krestovsky Stadium, Saint Petersburg), 3 PM – ITV1
July 3: H1 v G2 (Otkrytie Arena, Moscow), 7 PM – BBC One

Quarter-finals

July 6: Winner R16 1 v Winner R16 2 (Nizhny Novgorod Stadium, Nizhny Novgorod), 3 PM –BBC One
July 6: Winner R16 5 v Winner R16 6 (Kazan Arena, Kazan), 7 PM – BBC
July 7: Winner R16 7 v Winner R16 8 (Samara Arena, Samara), 3 PM – ITV1
July 7: Winner R16 3 v Winner R16 4 (Fisht Olympic Stadium, Sochi), 7 PM – ITV1

Semi-finals

July 10: Winner QF1 v Winner QF 2 (Krestovsky Stadium, Saint Petersburg), 7 PM – ITV1
July 11: Winner QF3 v Winner QF 4 (Luzhniki Stadium, Moscow), 7 PM – BBC One

Third-placed play-off

July 14: Loser SF1 v Loser SF 2 (Krestovsky Stadium, Saint Petersburg), 3 PM – ITV1

Final

July 15: Winner SF1 v Winner SF 2 (Luzhniki Stadium, Moscow), 4 PM – BBC & ITV

FOR MORE INFORMATION

Visit  Express VPN website

Click here

 

Leave a Response